Relatívny svet

Autor: Viktor Prachár | 4.11.2011 o 11:27 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  929x

Pozerám sa na len obyčajnú mláku  vody  na poľnej ceste po daždi. Týždeň čo týždeň okolo nej  prechádzam a čoraz viacej si všímam, že je menšia a zaberá už len polovicu  cesty. Pár týždňov dozadu sotva prešiel  tadiaľ  traktor, teraz ju môžem prekročiť bez toho, aby som sa rozbiehal.  Čím to je ?   Tá voda v stope od kolies traktora na poli je relatívna ako všetko ostatné na tomto svete v našich životoch a v našej  mysli. 

Pozeráš sa na pohár vína a vidíš ako z neho ubúda. Uvedomíš si, že to, čo piješ je relatívne, a keď spomienky na prežité chvíle prebehnú hlavou ako veterná smršť, je to tiež len relatívne, lebo po každej  búrke sa vyjasní.  Tak aký je v tom  rozdiel? 

Víno, ktoré vypiješ, sa do pohára nevráti. Ale spomienky a chvíle zo života po čase sa zablysknú a ako  blesky pred riadnou  búrkou pretnú oblohu - pravdupovediac nie som meteorológ  a neviem koľkokrát do roka príde prietrž mračien.

Ale skôr na vážnu tému. Všetko je relatívne a minúty, ktoré práve prežívame a vychutnávame si naplno sa možno už nikdy nevrátia a ostanú len v spomienkach, ktoré časom prehrmia ako letná búrka ponad hrebene hôr.

Keď tak, mysliac si to my všetci, tak to asi nebude beh k cieľu, ktorý máme nielen v očiach, ale aj prehraný boj nado všetkým.

Aj keď existuje niečo, čo človek potrebuje k životu, tak je to „málo"  a to si treba vážiť.  Stáva sa, že pretne blesk oblohu a zaburáca dolinou hrom, a v kostiach ma zamrazí. Ale prestať hľadieť na cieľ a nespustiť z očí to, čo je predo mnou: „to vravím, že nie za každú cenu".

Pár slov k tomu, čo píšem: relatívny je fakt objem vína v pohári, pocit v každej ľudskej duši.

Po chvíli premýšľania konštatujem, že relatívne by mali byť aj myšlienky, a že šťastie, radosť a ciele, ktoré chceme dosiahnuť, nie sú relatívne, ale na dosah rúk.

Len sa treba odvážiť vykročiť po ceste, ktorou nás vedie motivácia a odhodlanie.

K tomuto krátkemu článku ma inšpiroval aj text  jednej zo skladieb skupiny Živé Kvety - Relatívny svet.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?