Relatívny svet

Autor: Viktor Prachár | 4.11.2011 o 11:27 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  916x

Pozerám sa na len obyčajnú mláku  vody  na poľnej ceste po daždi. Týždeň čo týždeň okolo nej  prechádzam a čoraz viacej si všímam, že je menšia a zaberá už len polovicu  cesty. Pár týždňov dozadu sotva prešiel  tadiaľ  traktor, teraz ju môžem prekročiť bez toho, aby som sa rozbiehal.  Čím to je ?   Tá voda v stope od kolies traktora na poli je relatívna ako všetko ostatné na tomto svete v našich životoch a v našej  mysli. 

Pozeráš sa na pohár vína a vidíš ako z neho ubúda. Uvedomíš si, že to, čo piješ je relatívne, a keď spomienky na prežité chvíle prebehnú hlavou ako veterná smršť, je to tiež len relatívne, lebo po každej  búrke sa vyjasní.  Tak aký je v tom  rozdiel? 

Víno, ktoré vypiješ, sa do pohára nevráti. Ale spomienky a chvíle zo života po čase sa zablysknú a ako  blesky pred riadnou  búrkou pretnú oblohu - pravdupovediac nie som meteorológ  a neviem koľkokrát do roka príde prietrž mračien.

Ale skôr na vážnu tému. Všetko je relatívne a minúty, ktoré práve prežívame a vychutnávame si naplno sa možno už nikdy nevrátia a ostanú len v spomienkach, ktoré časom prehrmia ako letná búrka ponad hrebene hôr.

Keď tak, mysliac si to my všetci, tak to asi nebude beh k cieľu, ktorý máme nielen v očiach, ale aj prehraný boj nado všetkým.

Aj keď existuje niečo, čo človek potrebuje k životu, tak je to „málo"  a to si treba vážiť.  Stáva sa, že pretne blesk oblohu a zaburáca dolinou hrom, a v kostiach ma zamrazí. Ale prestať hľadieť na cieľ a nespustiť z očí to, čo je predo mnou: „to vravím, že nie za každú cenu".

Pár slov k tomu, čo píšem: relatívny je fakt objem vína v pohári, pocit v každej ľudskej duši.

Po chvíli premýšľania konštatujem, že relatívne by mali byť aj myšlienky, a že šťastie, radosť a ciele, ktoré chceme dosiahnuť, nie sú relatívne, ale na dosah rúk.

Len sa treba odvážiť vykročiť po ceste, ktorou nás vedie motivácia a odhodlanie.

K tomuto krátkemu článku ma inšpiroval aj text  jednej zo skladieb skupiny Živé Kvety - Relatívny svet.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mika svoju kapacitu podľa SNS vyčerpal. Nahradiť by ho mohol Rezník

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.


Už ste čítali?