Orliak morský na Dunaji je vo vážnom ohrození

Autor: Viktor Prachár | 6.3.2012 o 23:08 | (upravené 6.3.2012 o 23:16) Karma článku: 14,31 | Prečítané:  1007x

Pred siedmimi rokmi s veľkým nadšením moje kroky takmer každý deň viedli do dunajských lužných lesov. Počas zimy prechádzajúc zamrznuté ramená, počas jari a leta na kolesách bicykla alebo brodiac sa dunajskou vodou navzdor mračnám komárov. Fascinovali ma najmä živočíchy tejto krajiny, ktorá miestami pripomína tropický prales. S veľkým nadšením som dohľadával vtáčie hniezda a pozoroval ich správanie a biológiu v kolobehu ročných období. Lákali ma svojou majestátnosťou koruny starých topoľov a vŕb.

Pamätám sa na ten deň, keď som počas horúceho letného dňa sedel na rozpálenom kameni pri brehu jedného z dunajských ramien. Páliace slnko nado mnou na krátku chvíľu prekryl tieň. Keď som upriamil zrak na oblohu, hneď som zbadal, že tieto obrovské krídla nepatria volavke ani bocianovi. Náš najväčší dravec orliak morský (Haliaeetus albicilla) práve majestátnymi pohybmi krúžil do oblúkov nízko ponad plochu ramena, so sklonenou hlavou smerom k hladine hľadajúc potravu.

V ďalekohľade jasne zarezonovalo jasnožlté oko a zobák a biely klinovitý chvost. Po neúspešnom love samica orliaka zapadla do starého topoľového porastu k hniezdu, kde ju čakali už dve veľké odrastené mláďatá, ktoré boli silné a životaschopné, krátky čas pred vyletením z hniezda.

Tento obrovský dravec prebudil v mojich očiach iskru a nadšenie a takáto iskra nikdy nezhasína.

V súčasnosti sa ako ornitológ aktívne šiesty rok venujem monitoringu a ochrane orliaka morského, najmä na území dunajských luhov, ktorý je mojím cieľovým druhom.

Ako hlavný cieľ - základnú prioritu mám zabezpečenie ochrany hniezdnej populácie a úspešnosti hniezdenia jednotlivých párov. Nevyhnutnosťou je aj ochrana hniezdnych biotopov v širšom okruhu hniezda. Takúto komplexnú ochranu napriek pribúdajúcim negatívnym faktorom zo strany človeka možno zabezpečiť len prostredníctvom vyhlásenia ochranných pásiem v polomere 300 - 500 m okolo hniezdneho stromu zo strany orgánu ochrany prírody. Takýto proces v súčasných podmienkach je veľmi ťažký a zdĺhavý a vyžaduje maximálny výdaj energie a trpezlivosti, ako aj obetovanie spánku a osobného voľna. Za časovo najnáročnejšiu vec v oblasti monitoringu a ochrany hniezdnej populácie orliaka morského pokladám priamu kontrolnú činnosť a monitoring v teréne, najmä zabezpečovanie pravidelného ochranného dozoru nad dodržiavaním vyhlásených opatrení zo strany obvodných úradov, lebo v súčasnosti ich porušujú najmä lesohospodárske subjekty a vlastníci pozemkov.

Časovo zabezpečiť kontrolu všetkých hniezdnych lokalít a včas zabrániť rušeniu a poškodzovaniu biotopov v okolí hniezd je takmer nemožné naraz v krátkom časovom období.

Takáto situácia si vyžaduje zainteresovanosť a účasť viacerých osôb na monitoringu. Reálna situácia je však od ideálnej veľmi odlišná.

Po piatom roku aktívneho zabezpečovania ochrany orliaka morského a sledovania biológie a etológie hniezdnej populácie ako aj priamej ochrany hniezdnych lokalít si dovolím skonštatovať, že ochrana tohto vzácneho dravca, ktorý je bezprostredne odkázaný na pomoc zo strany človeka „visí na klinci".

V súčasnosti neexistuje žiaden nástroj na jeho ochranu, aby sa zabezpečili dostatočné podmienky ochrany, ktoré sú pre úspešné hniezdenie nevyhnutné. Taktiež žiaľ neexistuje ani žiadny oficiálny program, ktorý by zastrešoval ochranu tohto druhu.

V súčasnosti sú všetky aktivity v oblasti monitoringu a ochrany hniezdnej populácie orliaka morského zastrešované len osobnými nákladmi jednotlivcov.

Žalostné je to, že počas zimy 2011/2012 sa ťažilo intenzívne drevo na 4 hniezdnych lokalitách súčasne a v tesnej blízkosti hniezd boli budované necitlivé veľkoplošné holoruby a v ďalšom prípade bola vybudovaná zvážnica na transport dreva priamo meter od hniezdneho stromu.

Ale najsmutnejšie zo všetkého je to, že ďalšie úspešné hniezdenie nášho najväčšieho dravca, kráľa dunajských lužných lesov, je v budúcnosti veľmi otázne. Systém ochrany tohto vzácneho dravca je nedostatočný a drancovanie hniezdnych lokalít ťažbou dreva naďalej pokračuje.

 

 

 

 

5. marec 2012

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?