Na cestách alebo keď bežíme

Autor: Viktor Prachár | 22.4.2012 o 13:48 | (upravené 22.4.2012 o 14:00) Karma článku: 5,82 | Prečítané:  281x

      Zdá sa nám, že cesty sa nám  pod nohami hýbu  a my stojíme na mieste bez vykročenia vpred.  Okolo  prebehne  motorka, autobus, niekoľko cyklistov, a červená  čiapočka na korčuliach, ľudia naokolo, ako aj iné živé bytosti sa hýbu.

Ďalší pohľad  na realitu je taký, že nekráčaš, ale bežíš o život snažiac sa predbehnúť všetkých naokolo. A pri rýchlom behu máš pocit, že kráčajúci ľud navôkol stojí na mieste  bez mrknutia obočia.

 Závisí to  všetko od  odhodlania a motivácie ? Alebo  je konanie podmieené  momentálnymi pocitmi, ktoré prežívame?  Ťažko sa premýšľa nad tým, že čo je impulzom pre rýchly beh  u ďalších ľudí. Ale čo je veľmi dôležité, je to, aby sme minimálne poznali  svoj vlastný impulz, čo  urýchľuje kroky, a kilometre za hodinu potom plynú ako rýchla rocková skladba.

Veľakrát  zo zvyku  alebo skôr zo zlozvyku si poviem: načo sa ponáhľať, no napriek tomu  utekám rýchlejšie . 

Už len  v samotnej  Bratislave  električky premávajú tak pomaly, že ľudia sú schopní ich predbehnúť  pri vychádzkovej  chôdzi.

Pamätám sa na to, ako  s pocitom  meškania som vystúpil  z električky , číslo si veruže nepamätám . Bežal som ulicami mesta najrýchlejšie ako sa dalo- mal som cieľ aj motiváciu  stále pred očami a v mysli  míňajúcu cestu k veľkému cieľu .  O štyri  zastávky som dobehol tú istú električku a v poslednej  chvíli skočil  do dverí .   V slúchadlách svojej mp3-ky  som mi práve znela skladba  „Lithium" od Nirvany .  Pesnička dohrala práve vtedy, keď  som naskočil do električky a začala hrať, keď som  z nej vystúpil.   Koľko  trvala táto skladba toľko aj môj  beh cez mesto . 

Často nás v živote pri behu na  dlhé vzdialenosti sprevádza  akási melódia- či už v pravidelnom  rytme  odznejúc v hlave- alebo si len tak na ceste cez pole  vypiskujeme  dáku pesničku . Práve takto sa  nám s hudbou  v hlave spájajú mnohé udalosti  , dokážeme si zapamätať; aspoň ja si dokážem zapamätať presný dátum  a čas .  Je to schopnosť alebo prekliatie  dokázať v hlave nosiť živý kalendár ?    Udalosti sa archivujú  v neskutočne veľkom množstve ako jednotlivé súbory na CD .

Rozdiel bádam  len v jednej veci: súbory na CD sa dajú vymazať, ale  súbory ako myšlienky a spomienky  a prežité udalosti  za nedajú z hlavy odstrániť .

Práve toto sú dva rozdiely  medzi technikou a ľudskou dušou .  Bádame ich zreteľne alebo len čiastočne ?

Ako si občas niekedy obľúbené CD pustíme dookola , tak  aj spomienky v hlave sa dokážu prehrávať podobným spôsobom. Tak ako filmové kotúče zo starého filmárskeho archívu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?