Legenda o medveďovi v Malých Karpatoch - fantázia alebo fakty ?

Autor: Viktor Prachár | 9.9.2012 o 0:36 | (upravené 9.9.2012 o 0:51) Karma článku: 10,29 | Prečítané:  2182x

     Posledné augustové dni sa šíria Slovenskom správy o ,"svätojurskom" medveďovi hnedom.  Turisti v Malých Karpatoch začínajú podliehať obavám, ale aj zvedavosti. Internetové  portály a média skresľujú celú situáciu natoľko, že medveďovi  pôvodne nájdenú 27 cm stopu mu zväčšili o 3 cm.  Môžu nič netušiaci laici, ktorí sedia v pohodlí svojich domovov, dôverovať  masmédiám, ktoré zveličujú svojvoľne fakty, ktoré nie sú  ani dostatočne  overené?

 Z môjho pohľadu sa na celú túto nešťastnú kauzu médiá chopili žezla a preteky o najväčšieho karpatského medveďa sú na svete . Vyhrávajú novinári, ktorí ho vykreslia ako najnebezpečnejšieho a získajú si tým veľké množstvo čitateľov, ktorých žiadnym  právom nemali takto vystrašiť a zavádzať.

Medveď pri  Bratislave sa stal  veľmi lukratívnou záležitosťou, priam ako keby niekto hodil kus šťavnatého mäsa  do klietky medzi hladné levy.

A legenda  o medveďovi  karpatskom, čo miluje hrozno, je na svete!

Žiadne  relevantné argumenty, či fakty potvrdené odborníkmi. Čisto len tvrdenie jedného človeka, minimálne dvoch televízií, troch denníkov a internetu.

Žiaľ, toto je veľmi smutné  a zároveň aj poľutovania hodné!  Ide skôr o zámienku, ktorej sa chytili všetci  ľudia, čo by radi videli  na strope či stene svojej spálne kožuch z tohto nešťastného chlpáča, ktorý vôbec možno neváži  250 kíl- už len posudzujúc merania poľovníkov , ktorí sa stretli s medveďou stopou možno prvýkrát v živote.  Na základe veľkosti odtlačku laby nemožno s určitou presnosťou  určiť hmotnosť medveďa- sú to dve nepriamoúmerné veličiny. Hmotnosť  tejto veľkej šelmy sa v priebehu roka rapídne kolíše.    Nechápajúc sa preto pozerám na to ako to s presnosťou určili a ako tento údaj, ktorý určite bol nepresne zmeraný, odhadnutý a zveličený, bol ďalej interpretovaný  širokej  verejnosti.       

Kladiem si otázku: „Môžeme vôbec naše médiá a všetky interpretujúce zdroje  v tejto záležitosti  považovať za objektívne vo vzťahu k čitateľovi a divákovi ?

Zámienka „prečo medveďa  popraviť a obrať o život" je na svete !  Táto zámienka je výsledkom poľutovania hodnej  činnosti všetkých tých, ktorí medveďa vykreslili ako nebezpečného  pre všetkých  ľudí; turistov a vinohradníkov v Svätojurskej oblasti. Z nevinného  varovania, ktoré bolo  na mieste vhodné, sa stala výstraha  neadekvátna závažnosti situácie , ktorú za alarmujúcu  nemusíme na základe faktov považovať.

Prejdime k faktom, o ktoré je možné sa oprieť.  Výskyt medveďa v Malých Karpatoch je ojedinelou záležitosťou a za posledných desať rokov existuje len zopár podložených údajov o jeho výskyte, najmä v severnej časti pohoria, t.j. v okrese Nové Mesto nad Váhom a Myjava, kde Malé Karpaty hraničia so susediacimi pohoriami Biele Karpaty a Považský Inovec a kde je výskyt tejto šelmy  v počte  niekoľko kusov potvrdený.

Nedovolím si konštatovať  a ani vylúčiť  ich pohyb západnejšie  od hranice areálu trvalého výskytu . Nakoľko teritórium  jedného medveďa   je značne rozsiahle a jeho presuny v krajine sú podmienené vyhľadávaním   zdrojov potravy  , teritorialitou ako aj  stratou  pokoja v pôvodných lokalitách výskytu.  Tiež nesmieme zabúdať na neprimerané zásahy do krajiny lesohospodárskou činnosťou , hromadnými poľovačkami, či masívnou výstavbou turisticko- rekreačných zariadení, ktoré zapríčiňujú aj v pomerne nerušených a málo navštevovaných oblastiach  expanzívny nárast návštevnosti.   Všetky tieto faktory súčasne zapríčiňujú  pohyb a presuny medveďov , ktoré sa snažia nájsť pokojné miesta pre obstarávanie potravy a odpočinok.

Malé Karpaty  sú širokým pohorím , kde je vysoká hustota turistických chodníkov , ciest a zvážnic  . Väčšina pohoria je intenzívne využívaná na turisticko-rekreačné účely a lesné hospodárstvo.    Súčasné podmienky neprajú ani medveďovi, ktorý keď sa sem zatúla, dlhodobo  sa tu neudrží z hľadiska  podmienok pokoja pre život.  Aj keď, čo sa týka úživnosti, táto oblasť medveďovi môže poskytnúť množstvo potravy, ako lesné plody  najmä na jeseň .

Ak dôjde k situácii, že sa takýto medveď, ktorý sa zatúla západným smerom a zhodnotí po dlhšom pobyte v tejto oblasti situáciu, tak sa dlhodobo  na takýchto miestach neudrží a s vysokou pravdepodobnosťou  sa inštinktívne začne vracať späť alebo bude hľadať nové miesto pre svoj výskyt.

Navrhovaný odstrel viacerými mediálnymi portálmi  je len vykonštruovanou  zámienkou, za ktorou sa reálne skrýva najmä túžba po materiálnom zisku , sláve a trofeji.

Je vysoko pravdepodobné, že tento medveď, ako väčšina jedincov  populácie tejto šelmy na  Slovensku, je  plachý a obozretný a pri kontakte s človekom  a registrácii pachových stôp z väčšej vzdialenosti utečie a bude sa ľudom vyhýbať.

O tom svedčí  aj to, že ak ho vôbec videli, tak len jeden raz, a lokalitu kde ho videli, opustil  práve z dôvodu  vyplašenia ľuďmi.

Ak sa aj medveď  hnedý v karpatských lesoch pri Bratislave a Pezinku  reálne zdržiava, a to že ho ľudia nestretnú  a možno ho videli len raz, je  priamym dôkazom o plachosti  tohto krásneho  veľkého zvieraťa  , ktoré má pôvodný domov v celom Karpatskom oblúku.

Práve preto netreba dvíhať zbraň!  Všetky obavy sú neopodstatnené  a zapríčinené  len neprimeraným zveličovaním z mediálnych zdrojov.

1. septembra 2012   Bratislava

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?